Kedvenc gyerekkönyveink – túl a Kerekítőn és a Kukucsokon

Hogy lehet megszerettetni a könyveket egy gyerekkel, aki az első két évét képernyő előtt töltötte? Nálunk a következetesség, példamutatás, a rengeteg szín és interakció segített.

Onnan indultunk, hogy hazaérkezés után szembesültünk vele, hogy a játékok nagy részét a 2 éves kislányunk rágókának használja, ugyanis nem ismeri azok funkcióit, így értelemszerűen a könyvekét sem. Bár elsőre kétségbe estünk, hogy mennyi feladat vár ránk, fog-e tudni valaha játszani, de hamar rájöttünk, hogy ebben a korban viszont a megfelelő hozzáállással és kitartó próbálkozásokkal óriási változást lehet elérni hetek, sőt napok alatt is. Ráadásul amint észrevette, hogy a könyveken keresztül nagyon jól tudunk kapcsolódni, pár hét alatt már kérte is, hogy könyvezzünk.

A gyerekkönyvek piaca itthon is óriási, temérdek gyönyörű és hasznos darabot lehet már venni, összegyűjtöttem, hogy nálunk mivel sikerült megszerettetni a lányokkal a könyvezést, ami már a napjaink aktív és harcmentes része. (Nyilván túl az örök klasszikusokon, amiket szinte mindenki ismer és szeret (pl. Kerekítő, Bogyó és Babóca, Kukucs könyvek stb), de a posztban ezeket most mellőztem, mert úgyis ismeritek őket a legtöbben, bár biztosan ebben is lesz olyan, amit sokan ismernek.)

Bevezető: csörgős lapozó

A Napraforgó sorozatában a könyvek középen elhelyezett csörgő labda a babáknak tökéletes átvezető a puha könyvek és az első lapozók között, nálunk a nagyot is a csörgővel tudtuk odacsalogatni az első napokban a könyvekhez, illetve a hangutánzó szavakat szerette belőle, ebből is tanulta a legtöbbet.

Csörgős Poci: Kicsi kacsa és barátai (Napraforgó)

Ujjbábok

A csörgő utáni következő lépés az ujjbábok voltak, a Kolibritől a Kisnyuszis ujjbábot napi szinten kérik, a Móra kiadásában pedig az Apu és én illetve az Anyu és én a kötődést és a szerepeket is erősíti, ami nálunk külön extra hasznos.

Fentről lefelé: 1. Ujjbábos lapozó – Kisnyuszi (Kolibri)
2. Anyu és én (Móra)
3. Apu és én (Móra)

Rutint támogató

Jörg Mühle sorozata különböző hétköznapi tevékenységeket, eseményeket dolgoz fel úgy, hogy közben a gyerekeket is aktívan bevonja. Nálunk a két rutinos könyve a sláger, ami a fürdésre és elalvásra készíti fel őket.

Jörg Mühle – Kisnyuszi aludni megy, Kisnyuszi fürödni megy (Pagony)

Interaktív tanulás szépen

Megérkeztünk a Babilon kiadóhoz, ami szerintem a 0-3 éves korig szóló könyvek koronázatlan királynője. Ide a Képváltogató sorozatból tettem be a színeket és az évszakokat bemutató darabokat, de gyakorlatilag minden egyes könyvük egy műalkotás a piciknek, bárhol és bármikor le tudom őket kötni velük – már az egy évest is – felcsillan a szemük, ha előkerül valamelyik.

Képváltogató – Színek, Évszakok (Babilon)

Mesék piciknek

A Mórától több klasszikus, 0-3 éves korosztálynak szóló mesével is le tudom kötni a nagyobbat, az Iciri-piciri a kedvence, de a Török és a teheneken is szokott nevetni. Mivel a figyelmüket még csak rövid ideig lehet beszéddel lekötni, ezért a hosszú, bonyolult összetett mondatokkal könnyen el tudjuk venni a kedvüket a könyvektől, max 2-3 perces mesét olvasok nekik elalvás előtt is.

Móricz Zsigmond: Iciri-piciri (Móra)

Az én kedvencem

Az első gyerekkönyvek voltak, amit megvettem, jóval azelőtt, hogy tudtam volna a lányokról. Őszinte leszek, pusztán azért, mert baromi jól néz ki (ahogy a Csirimojónál az összes könyv). Valamint nagyon tetszett, hogy 90 fokban el kell forgatni a könyvet a megszokottól, hogy értelmezni tudjuk: ez erősíti a “sablonmentes” gondolkozásmódot a kicsikben. Pagonyokban és a kiadó honlapjáról lehet beszerezni őket.

Joanna Gebal – Monika Zborowska – Nézz fel az égre 1,2,3 (Csirimojó Kiadó)



Leave a comment

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Prev Post

A tanulás piramisa, mint fejlesztési módszertan

Next Post

Zsigerből nem megy - a nevelési ábécé